053-5243911
ד״ר מנאר קעואר

ניתוח מוהס

בישראל אנו חשופים לקרניה של השמש באופן תמידי. חשיפה מוגברת לשמש ומבלי שימוש בקרם הגנה, חושפת את העור לנזקים רבים, גם מבחינה אסתטית אך בעיקר מבחינה רפואית, בעיקר מבחינת יצירת סוגים מסויימים ושכיחים למדי של סרטן עור, בעיקר מסוג BCC או SCC. לאחר אבחון של סוג סרטן עור מהסוגים האלה, יש צורך בכריתתו בצורה בטוחה שתגרום כמה שפחות נזק לעור הבריא מסביב. ניתוח  מוהס (MOHS) נועד לבצע את הכריתה של גידולים אלו תחת בקרה של פתולוג באופן מיידי.

בחורה לאחר ניתוך מוהס

ניתוח מוהס – מה עושים לאחר כריתת הנגעים

ניתוח מוהס נקרא על שם ד"ר פרידריק מוז אשר הומצא על ידו ונועד לשמש לטיפול בגידולי עור במקומות אסתטים כמו באזור הראש וצוואר. הסרת הנגע מתבצע בניתוח בהרדמה מקומית. לאחר מכן נשלח הנגע לבדיקה פתולוגית מיידית שנועדה לוודא כריתה שלמה של הגידול. את התשובה מקבלים בשתי צורות: 1. שבוצעה כריתה מלאה של הנגע, או 2. לשנאר גידול שלא נכרת ואז יש לבצע כריתה חוזרת באזור הספיציפי.

לאחר קבלת תשובה שכל הנגע נכרת מבוצעת סגירת הפגם שנוצר. את הסגירה מבצע הרופא בד"כ באחת מהשיטות הבאות:

  • תפירת העור – זוהי תפירה פשוטה ורגילה של הפגם בצורת קו ישר. היא מתבצעת במקרים שבהם יש די עור כדי למתוח אותו למרכז הפגם.
  • מתלה עור – שימוש בעור מאזור סמוך לאזור הפגם לכיסוי הפצע. במקרה זה נלקח עור מהאזור הסמוך ומסובב על מנת לכסות את הפגם. שיטה זו נחשבת לשיטה יעילה ואמינה עם תוצאות אסתטיות טובות, מכיוון שכיסוי הפצע מתבצע באמצעות עור שהוא בעל תכונות דומות לעור החסר.
  • השתלת עור – ישנם מקרים שבהם אין אפשרות לסגור את הפצע, ולכן מוכרחים לבצע השתלת עור. העור נלקח מגופו של האדם, בדרך כלל מאזור האוזניים או מהירכיים ולאחר מכן מושתל במקום המנותח. לאחר מכן, הרופא חובש את הפצע באמצעות חבישה מיוחדת למשך 5-7 ימים עד לביקורת אצל המנתח.

 

ד"ר מנאר קעואר – לשמור על הבריאות

חשיבותו של ניתוח מוהס אינה מוטלת בספק בטיפול בגידולי עור, אך כשרוצים לבצע אותו יש צורך לפנות לרופא מומחה. ד"ר מנאר קעואר, מבצע ניתוח מוהס באופן שוטף במסגרת עבודותו בבית חולים מאיר בכפר סבא וקופ"ח מכבי בחיפה.

 

ניתוח מוהס, אשר הומצא על ידי הכירורג ד"ר פרדריק א' מוהס, נקרא על שמו ומשמש כטיפול המתקדם ביותר בסרטן העור שהוא לא מלנומה. הניתוח מיועד בעיקר לטפל בגידולים באזורים עדינים אשר בעלי חשיבות אסתטית כמו הפנים הצוואר. להבדיל משיטות אחרות, היא למעשה מאפשרת בדיקה מיקרוסקופית מיידית של רקמת הגידול שהוסרה, ועל ידי כך מאפשרת כריתה מלאה של הגידול. ניתוח מוהס חייב להתבצע אך ורק על ידי צוות רפואי וטכנאי מעבדה אש הוסמכו לניתוח באופן ייחודי.

 

השלבים של ניתוח מוהס

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית. הניתוח בדרך כלל קצר, אך מכיוון שלא ניתן להעריך מראש בדיוק את מידת ההתפשטות של הגידול, מומלץ להתכונן ליום שלם. הניתוח מורכב ממספר שלבים:

  • לאחר ההרדמה המקומית, מתבצעת הסרה של הגידול. חלק זה אורך מספר דקות בלבד.
  • לאחר מכן הרקמה עוברת הקפאה על ידי טכנאי, נפרסת לפרוסות המיועדות להפוך לשקופיות, אותן יבדקו במיקרוסקופ לנוכחות הגידול. שלב זה עלול לארוך בין חצי שעה לשעה, ולעיתים אף יותר.
  • את השקופיות בודק הרופא/הפתולוג תחת מיקרוסקופ בכדי לזהות את נוכחות שולי הגידול בצדדים ובעומק. במידה והוא מבחין בנוכחותו של הגידול בשוליים, השלב הבא יהיה הרחבת הכריתה רק באזורים בהם הגידול קיים ובדיקת הרקמה בשנית.
  • לאחר הצלחה בהסרה מלאה של הגידול, על הכירורג הפלסטי לבצע סגירה ושחזור של הפצע, תוך עשיית כל המאמצים בכדי להגיע לתוצאה אסתטית ותפקודית גבוהה.

אפשרויות לסגירת הפצע

את הסגירה הרופא המנתח יכול לבצע באחת משלושת הדרכים הבאות – תפירה בקו ישר, מתלה של העור אשר מתבצעת על ידי שימוש בעור מהאזור הסמוך בכדי לכסות את הפצע באזור הפגם. אך בשעה שלא ניתן לסגור את הפצע יהיה צורך בהשתלת עור. העור נלקח מגופו של המנותח, לרוב מאזור הירכיים או מהאוזניים, ולאחר מכן מושתל במקום הנכון. 

ניתוח מוהס חייב להתבצע על ידי רופא מומחה בלבד. ד"ר מנאר קעואר, מבצע ניתוח מוהס באופן שוטף במסגרת עבודתו בבית חולים מאיר בכפר סבא וקופ"ח מכבי בחיפה, וישמח לבוא לעזרתכם ולענות על כל שאלה בנושא.

 

קידום אתרים בחיפה קידום אתרים בחיפה
x

השאר הודעה ונחזור אליך:

שם (חובה):

נייד:

דוא”ל (חובה):

הודעה:

יצירת קשר מידית